Co je to zdravá strava. Stravovat se zdravě musí být zábava
Vypravte se po malých krůčcích a zavádějte změny postupně. Budete mít mnohem větší šanci na úspěch.
Představte si vlastní organizmus jako složitý stroj. Ten potřebuje důkladnou údržbu, pečlivou péči a kvalitní palivo. Optimální příjem živin a potřebných látek tělu předáte pouze tak, že budete věnovat pozornost skladbě jednotlivých pokrmů.
Každé jídlo musí obsahovat bílkoviny, komplexní sacharidy a kvalitní tuky. Vždy doplněné zeleninou nebo ovocem.
Mezi jídly dodržujte stejné časové rozestupy. Tím se postaráte o to, aby hladina cukru v krvi kolísala co nejméně. Prudký nárůst hladiny cukru a její následný propad vede k trvalému pocitu únavy a touze po sladkých a tučných potravinách.
Jednoduché pravidlo říká: nenakoupím, nesním, nenaštvu se. Pochopitelně používá peprnější výrazy. Ale jeho respektování je velkým pomocníkem. Pokud nebudete mít doma cukrovinky a nezdravé věci, nebudete mít nutkání po nich sáhnout například jen proto, že máte špatnou náladu.
Plánování pokrmů může být zábavné a možná vás překvapí, že vaření není složité ani časově náročné. Také uvidíte, kolik ušetříte. Vaření z primárních surovin je v součtu levné, protože nepořizujete domů spoustu cukrovinek a polotovarů. Úspora přijde i přesto, že najednou začnete kupovat položky, které jsou kusově dražší. Pomůže vám chystání jídla předem, zamezíte přešlapům, kdy sáhnete po nezdravé potravině jen proto, že nemáte u sebe zdravou alternativu. Proto vždy mějte v kabelce tyčinku, která je první pomocí. Třeba výbornou tyčinku z datlové pasty.
Ačkoliv to, že pitný režim je důležitý, slyšíme ze všech stran, jen minimum lidí to dodrží. Pomocníkem je odměření čisté vody do konvičky nebo láhve a umístění na viditelné místo. Na pracovní stůl, kuchyňskou desku nebo na kuchyňský stůl. Vizualizace je perfektním způsobem, jak uhlídat množství přijatých tekutin. Vodu můžete ochutit čerstvou stévií, mátou nebo meduňkou. Výborně chutná s citronovou nebo pomerančovou šťávou. V zimním období přijdou k chuti neslazené čaje a vhodné jsou i dostatečně ředěné ovocné džusy.
Postupnými kroky ke zdravému stravování
Zdravá strava musí být zábavná, v režimu se musíte cítit dobře a nesmíte jej vnímat jako něco co svazuje, nařizuje a zakazuje. Je to průvodce ke zdravému, dlouhému a spokojenému životu. Pokud budete mít kvalitně sestavenou snídani, oběd a večeři, vůbec nevadí, když si dáte ke svačině zmrzlinu nebo občas kousek čokolády či skleničku vína.
Vždy konzumujte všechny makroživiny: sacharidy, tuky, bílkoviny. Bez tuků nebude správně fungovat mozek, bez sacharidů budete unaveni, bez energie a bez svalstva, bez bílkovin nebudou v pořádku kosti a nebudete mít pocit sytosti.
Ano, potřebujeme je všechny ve správné podobě a v přiměřeném množství. Nesmí chybět vitamíny a minerály, nespoléhejte na to, že užíváte doplňky stravy. Zdravé stravování znamená dostatek ovoce a zeleniny (400 g zeleniny a 200 g ovoce na den), kvalitní maso (drůbeží, rybí, netučné vepřové, hovězí, zvěřina) a dostatek vlákniny. Nejvíce vlákniny přijímáme z komplexních sacharidů, proto zařazujte ovesné vločky, celozrnné těstoviny a celozrnné pečivo. Jezte pravidelně, žádnou porci jídla nevynechávejte. A pokud chcete nastartovat hubnutí, zařaďte pravidelný pohyb a hlídejte si pitný režim.
Zdroje:
https://eu.usatoday.com/story/life/health-wellness/2023/04/28/how-eat-healthy-tips-healthiest-foods-and-unhealthy-ones-avoid/11758541002/
https://www.gerdhelp.com/blog/a-beginners-guide-to-healthy-eating/
https://www.webmd.com/obesity/features/7-ways-get-your-diet-off-good-start
Energetická tyčinka Spuntino patří do zdravého stravování